Skip to main content

UIPM 2017 World Cup Final: Who to Watch

Modern Pentathlon

Anticipation is growing ahead of the 2017 UIPM World Cup Final, which takes place at Vingis Park in Vilnius (LTU) from June 23-25.

The World Cup Final, which will be televised on Eurosport as part of a new partnership between the continental broadcaster and UIPM, has attracted many of Modern Pentathlon’s biggest names and most of the in-form athletes who have lit up the 2017 season.

Four Olympic champions – Lena Schoeneborn (GER, 2008), Laura Asadauskaite (LTU, 2012), David Svoboda (CZE, 2012) and Alexander Lesun (RUS, 2016) – are on the entry list along with both 2016 individual world champions, Sarolta Kovacs (HUN) and Valentin Belaud (FRA).

Asadauskaite (LTU) will start as favourite for many as she competes in front of her home crowd along with compatriots Justinas Kinderis, Ieva Serapinaite and Lina Batuleviciuite. But the world No.1, winner of World Cup Final gold in 2012 and 2015, is sure to find stiff competition from the likes of Annika Schleu (GER), Gulnaz Gubaydullina (RUS) and Kim Sunwoo (KOR).

Lesun, Olympic gold medallist in Rio 10 months ago, also goes to Vilnius defending the world No.1 spot and he is sure to relish renewing a long-running battle with Pavlo Tymoshchenko (UKR), who took Olympic silver behind Lesun in Rio but who has been the standout performer in this World Cup season, occupying every position from 1st to 4th in the four rounds to date.

Other Men’s Individual contenders are likely to be Valentin Prades (FRA) and the Korean duo of Jun Woongtae and Jung Jinhwa.

All three days of the 2017 World Cup Final can be watched on Eurosport 2, according to the following schedule:

Men`s Final on the 23/06 at 21:45 CET  (replay on Eurosport 2, on the 24/06 at 8:30)
Women`s Final on the 24/06 at 22:15 CET (replay on Eurosport 2, on the 25/06 at 8:30)
Mixed Relay on the 25/06 at 21:45 CET (replay on Eurosport 2, on the 26/06 at 8:30)

Find the finalists:

  men       women    
1 Ilya PALAZKOV BLR   Anastasiya PROKOPENKO BLR
2 Pavel TSIKHANAU BLR   Tatsiana KHALDOBA BLR
3 Kirill KASYANIK BLR   Volha SILKINA BLR
4 Ondrej POLIVKA CZE   Natalie DIANOVA CZE
5 David SVOBODA CZE   Haydy MORSY EGY
6 Jan KUF CZE   MARIAM AMER EGY
7 Eslam HAMAD EGY   Sondos ABOUBAKR EGY
8 Sherif RASHAD EGY   Laura SALMINEN FIN
9 Yasser HEFNY EGY   Julie BELHAMRI FRA
10 Valentin PRADES FRA   Annika SCHLEU GER
11 Alexandre HENRARD FRA   Lena SCHONEBORN GER
12 Valentin BELAUD FRA   Ronja Steinborn GER
13 Fabian LIEBIG GER   Sophia HERNANDEZ GUA
14 Alexander NOBIS GER   Eszter VARGA HUN
15 Christian ZILLEKENS GER   Sarolta KOVACS HUN
16 Bence HARANGOZO HUN   Tamara ALEKSZEJEV HUN
17 Robert KASZA HUN   Kate COLEMAN LENEHAN IRL
18 Gergely DEMETER HUN   Natalya COYLE IRL
19 Giuseppe PARISI ITA   Alessandra FREZZA ITA
20 Tomoyuki ONO JPN   Francesca TOGNETTI ITA
21 Taishu SATO JPN   Gloria TOCCHI ITA
22 Pavel ILYASHENKO KAZ   Ayumu SAITO JPN
23 Vladislav SUKHAREV KAZ   Natsumi TOMONAGA JPN
24 Woongtae JUN KOR   Elena POTAPENKO KAZ
25 Jinhwa JUNG KOR   Soo jin YANG KOR
26 Jihun LEE KOR   Sunwoo KIM KOR
27 Ruslan NAKONECHNYI LAT   Ieva SERAPINAITE LTU
28 Pavels SVECOVS LAT   Laura ASADAUSKAITE LTU
29 Justinas Kinderis LTU   Lina BATULEVICIUTE LTU
30 Jaroslaw SWIDERSKI POL   Andrea PONCE MEX
31 Aleksander LESUN RUS   Anna MALISZEWSKA POL
32 Danil KALIMULLIN RUS   Ekaterina KHURASKINA RUS
33 Alexander SAVKIN RUS   Gulnaz GUBAYDULLINA RUS
34 Pavlo TYMOSHCHENKO UKR   Uliana BATASHOVA RUS
35 Denys PAVLYUK UKR   Zinayida BATRAK UKR
36 Pavlo ZVEDENIUK UKR   Samantha ACHTERBERG USA

Upcoming events

-
-